For those of you who want to have a go…

Below is the list of what I actually bought, the prices, and the meals we ate last week. I shopped locally from a small farmer, at Lidl and at Tesco. My husband, Anthony, joined me in this challenge, which actually made it easier, as to formulate a budget based on £14.00 is much kinder than for one person on £7.00. You have far more options, as most foodstuffs have to be bought in quantity. You have to measure out and decide how much of the oats, rice and curry once you have made it before you start eating, to make sure you don’t run out before the end of the week. Happy Eating!

Menu Plan:

Breakfast:

Porridge, made with oats, water, desiccated coconut, and a teaspoon of honey.

Lunch:

Vegetable soup, made with potatoes, leek, swede, carrot, onion, garlic and cabbage, flavoured with oregano. Flat breads made with flour, veg oil and water.

Dinner:

Chick pea and Lentil curry, made with chick peas, lentils, onions, garlic, swede, cabbage and curry powder. Plus flat bread with lemon curd.

There is lemon for hot water and lemon drinks, plus we will try to pick some blackberries from the countryside so that we have some fruit; the budget would not stretch to buying any.

So far as I can see, there are only 2 glaring omissions from food groups; meat and dairy. Meat was not such a problem, as we had protein from the chick peas and lentils, and we were not too short on vitamin c as we had vegetables and lemon.

Shopping List:

From Local Farmer:

2.5 kg Bag of potatoes: £1.00

1 Large cabbage £0.50

2 Leek £0.20

From Lidl:

2 x 1kg Bags White Rice £0.80

1 kg Red Lentils: £0.95

Salt: £0.19

1 kg White Onions £0.59

1 Bag Desiccated Coconut £0.89

1 Jar Honey £1.35

Oregano £0.49

2 x tins Chopped Tomatoes £0.62

1 Bag White Flour £0.45

1 Large Swede £0.89

From Tesco:

1 Kg Porridge Oats £0.75

1 Bulb Garlic £0.30

2 Lemons £0.60

Curry Powder £0.85

Vegetable Oil £0.75

500g Dried Chick Peas £1.15

0.43kg Carrots £0.32

Jar Lemon Curd £0.22

TOTAL FOR WEEK – £13.86

This brought it in under budget, leaving us 14p, with which to allow 1 tea bag per day between us, at 2p per tea bag (from a box of Lidl Fair trade tea Bags, at £1.35 for 80).

Advertisements